Mapa atrakcji przyrodniczych Gminy Radzymin

Najnowszą mapę atrakcji przyrodniczych Gminy Radzymin (2021) przygotowało Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Zalewu Zegrzyńskiego dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych w konkursie grantowym, organizowanym przez LGD Zalew Zegrzyński. Mapa przedstawia atrakcje i szlaki przyrodnicze, a także szlaki rowerowe i piesze na terenie gminy Radzymin.

Pobierz mapę w formacie PDF: PDFRadzymin - mapa przyrodnicza.pdf (2,99MB)

Opisy prezentowanych na mapie szlaków można znaleźć w przewodnikach (format PDF) na stronie www.jeziorozegrzynskie.info/przewodniki:

W ramach tego samego grantu Stowarzyszenie przygotowało mapy atrakcji przyrodniczych dla pozostałych gmin, zrzeszonych w LGD Zalew Zegrzyński. 

Wydawcy map przyrodniczych tak piszą o mapie Gminy Radzymin:

Mapa przyrodnicza Gminy Radzymin

Pasjonatów turystyki rowerowej, oraz pieszych wędrówek po atrakcyjnych przyrodniczo terenach położonych nad brzegami Bugu i Jeziora Zegrzyńskiego,  pragniemy zainteresować nowymi mapami turystycznymi siedmiu gmin leżących w pobliżu Jeziora Zegrzyńskiego, wydanymi dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej – Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, w konkursie grantowym Lokalnej Grupy Działania Zalewu Zegrzyńskiego. Poniżej kilka słów o wartej odwiedzenia gminie Radzymin

Gmina Radzymin, to położona wśród pól, nadbużańskich rozlewisk, lasów i łąk gmina rolnicza, pozbawiona uciążliwego dla środowiska przemysłu. Wystarczy oddalić się od centrum miasta na zachód, by trafić nad Jezioro Zegrzyńskie lub na północ by dotrzeć do brzegu Bugu, po drodze przejeżdżając mostem w Załubicach niewielką lecz bystrą rzekę Rządzę. Już sam dostęp do Jeziora Zegrzyńskiego czy Bugu brzmi jak obietnica ciekawie spędzonego dnia. To raj dla miłośników ciszy i spokoju, głównie dla wędkarzy i mobilnych rowerzystów, gdyż w okolicy trudno znaleźć wiejski sklepik, nie mówiąc już o restauracjach, barach czy wypożyczalniach rowerów i kajaków. Szukających rozrywki i aktywnego wypoczynku nad wodą warto odwiedzić sąsiednią gminą Nieporęt, gdzie w Ryni i Białobrzegach można wypożyczyć kajak lub coś przekąsić w lokalnych tawernach. Można również skorzystać z przeprawy na druga stronę Jeziora Zegrzyńskiego  we wsi Arciechów katamaranem Albatros. To atrakcja dla turystów preferujących zwiedzanie rowerem, gdyż niemal z niego nie zsiadając, mogą znaleźć się na serockim molo  i odpocząć na plaży z masą  atrakcji dla dzieci, wypożyczyć kajak lub przepłynąć się statkiem pasażerskim po Jeziorze Zegrzyńskim.     

Północną granicę gminy Radzymin wyznacza Bug. Bujna roślinność porastająca brzegi tej wielkiej rzeki i mnogość gatunków nadwodnego ptactwa , tak blisko cywilizacji, zaskakuje i zachwyca. Dolina Dolnego Bugu jest enklawą dzikiej przyrody, którą na swój dom wybrało wiele rzadkich gatunków zwierząt, bo nieregulowane koryto rzeczne  sprzyja bioróżnorodności. Można spotkać tu wydrę i bobra, kilka gatunków rybitw, remiza, trznadla i czaplę a także krążącą po niebie kanię czarną . Bug w okolicach Radzymina to również ciekawa i atrakcyjna okolica dla wędkarzy, amatorzy „wielkiej ryby” nie pozbawieni szczęścia i cierpliwości mogą złowić tu szczupaka, sandacza a nawet lina czy króla polskich rzek - suma.

Odwiedzających okolice Radzymina może zaskoczyć niepozorna, lecz dzika i pełna życia rzeka Rządza. Mimo, iż nie przepływa przez żaden rezerwat, nie jest objęta programem ochrony siedlisk, spotkamy nad jej brzegami wiele interesujących gatunków. Zarówno w górnym biegu, w okolicach Kałuszyna w powiecie mińskim, przepływając przez cieniste olsy, jak i środkowym i dolnym odcinku rzeki,  meandrując między łąkami i pastwiskami, cieszą oko jej czyste wody, porośnięte pałkami wodnymi i sitowiem brzegi oraz zwierzęta które mają w jej pobliżu siedliska. Rządza latem płynąca leniwie i będąca zaledwie małym ciekiem wodnym, wiosną i w czasie długotrwałych opadów staje się kapryśna i nieobliczalna. Zdarza się, że nagle zmienia koryto wracając do swoich starorzeczy sprzed kilkudziesięciu lat. Rozlewa się szeroko po łąkach tworząc olbrzymie jeziora i niekiedy powoduje straty materialne w miejscowościach leżących blisko jej brzegów. W latach 70. próbowano regulować jej bieg, lecz na szczęście zrobiono to tylko na kilku małych odcinkach. Do dzisiaj zadziwia nas swoim pięknem. Miejsc do łowienia ryb jest mnóstwo. Chłodna i stosunkowo czysta woda skrywa szczupaki, klenie, jazie, okonie i płocie.

Gmina Radzymin dodatkowo zyskuje na uroku, kiedy możemy oglądać ją z pozycji dwóch kółek.  Polecamy trasę przebiegające wśród łąk, pól, duktami radzymińskich i nieporęckich lasów oraz brzegami Jeziora Zegrzyńskiego. Startujemy przy stacji PKP w Nieporęcie, drogą nr 633 biegnąca wzdłuż Kanału Żerańskiego jedziemy aż do kładki, którą przedostaniemy  się na drugą stronę kanału. Mijamy Grób Nieznanego Żołnierza z 1920 roku, przekraczamy drogę nr 631 i kierujemy się na południowy wschód. W okolicy rezerwatu Puszcza Słupecka, wśród bogactwa gatunków leśnej flory, mamy szansę spotkać lisa, jenota lub sarnę, a jeśli uniesiemy wzrok -  wilgę, kraskę albo bociana czarnego. Łęgi Czarnej Strugi to drugi rezerwat na naszej drodze, obejmuje on różne rodzaje lasów liściastych  łęgi, olsy i grądy  znajdujące się , w  obniżeniu terenu ciągnącemu się wzdłuż rzeczki Czarnej. Znajdują się tu siedliska bobra europejskiego, sarny, dzika, i łosia, gniazdują też liczne gatunki ptaków, dzięcioł, kukułka, a także żuraw czy jastrząb. Dalej trasa wiedzie na północny wschód, nie wyjeżdżając  z lasu przecinamy ponownie drogę gminną nr  631 i dojeżdżamy do Radzymina. To miasto z wielowiekową tradycją ,o czym świadczą liczne zabytki i pomniki.

Z uwagi na mały nakład mapy zachęcamy do odwiedzenia strony www.jeziorozegrzynskie.info, skąd można pobrać zarówno mapę przyrodniczych atrakcji gminy Radzymin, jak i mapy położonych w pobliżu gmin Dąbrówka, Nieporęt, Somianka i Serock oraz najnowszą mapę „Rowerowej pętli wokół Jeziora Zegrzyńskiego”.

Tekst: Sandra Szumera
marzec 2021

Na skróty

Przewiń do góry